Cypr coraz bardziej otwiera się na świat, stawiając na turystykę na najwyższym poziomie. W tym celu wprowadzono system specjalnych oznaczeń, które dają gwarancję najlepszego wypoczynku i niezapomnianych doświadczeń.
Dwanaście oznaczeń turystycznych, swego rodzaju certyfikatów jakości, promowanych przez władze Cypru to pomysł dość świeży, wprowadzony w celu zwiększenia atrakcyjności miejsc, usług i produktów. Dla turystów to pewność, że podążanie tropem oznaczeń zapewni niezapomniane przeżycia i dobre wspomnienia.
1. Błękitna Flaga
Oznaczanie błękitnymi flagami najczystszych kąpielisk to globalna inicjatywa, której celem jest wskazanie plaż o najwyższym standardzie. Obejmuje 50 krajów, ponad pięć tysięcy plaż i marin. Cypr od lat przoduje w liczbie błękitnych flag. W 2021 roku aż 74 plaże miały prawo używać tego oznakowania, co przy 640 km wybrzeża daje średnio jedną certyfikowaną plażę na niespełna dziesięć kilometrów. Cypryjskie kąpieliska mają doskonałą jakość wody, są bezpieczne i czyste, stosuje się na nich proekologiczne rozwiązania.
2. Przyrodnicze szlaki na Cyprze
To oznaczenie pojawia się na dobrze zorganizowanych i opisanych szlakach, które dostarczają szczególnych wrażeń miłośnikom przyrody. Podczas pieszych wędrówek można podziwiać piękno cypryjskiej flory i fauny, a przy okazji zwiedzać zabytki i ślady cypryjskiej historii. Cypr to bogata, wspaniale zróżnicowana roślinność oraz wiele gatunków zwierząt, w tym endemiczne, niespotykane nigdzie poza wyspą. Turyści mają do wyboru aż 52 trasy przyrodnicze o różnym stopniu trudności.
3. Geopark Trodos
Geoparki to obszary o szczególnym znaczeniu geologicznym, ważne ze względów naukowych i krajobrazowych. W stworzonej pod koniec XX wieku Światowej Sieci Geoparków UNESCO znajduje się także cypryjski geopark w górach Trodos. Zajmuje on ponad 130 hektarów, co stanowi 15% powierzchni całej wyspy. Obszar charakteryzuje się dużą rozpiętością wysokości, od 300 m n.p.m. do 1950 m n.p.m. w przypadku góry Olimbos, najwyższego szczytu w masywie. Zwiedzający mogą podziwiać unikalne środowisko naturalne oraz miejscową kulturę i historię.
4. Szlak do serca Cypru
Cypr zachwyca również tradycją i kulturą rustykalną. Oznaczenie o oryginalnym brzmieniu „Heartland of Legends” prowadzi turystów do miejsc stanowiących serce wyspy, jego prawdziwą duszę. Trasy przez cypryjskie wioski to spotkanie z autentycznością kraju, gościnnością ludzi, smakami lokalnej kuchni, świadomym życiem w zgodzie z naturą, opowieściami i zwyczajami. To możliwość dotknięcia Cypru w jego najbardziej tradycyjnej, rzemieślniczej odsłonie.
5. Barwne wioski cypryjskie
To kolejne oznaczenie mające na celu promowanie kultury tradycyjnej oraz piękna tej części Cypru, która znajduje się z dala od głównych szlaków turystycznych. Przyrodnicza i kulturowa wielobarwność małych wiosek to wystarczająca zachęta, by poznać je bliżej. Program jest dość nowy i dopiero zaczyna się rozkręcać. Jako pierwsze do programu przystąpiły: Vouni, Kalopanagiotis i Steni, kolejne wioski dołączają stopniowo. Oznaczenie można dziś spotkać także w Arsos, Lanii i Kritou Terra.
6. Cypryjskie śniadania
Czas na lokalne smaki. Troska o zachowanie cypryjskiej kultury, również kulinarnej, zaowocowała stworzeniem oznaczenia, które przyznawane jest miejscom, w których obecne są cypryjskie dania, skomponowane tak, by dawały wyobrażenie o kulinarnym dziedzictwie Cypru. W sieci hoteli i restauracji z oznaczeniem „Cyprus breakfast” można spróbować lokalnych potraw i produktów, wspierając tym samym miejscowych producentów. To bardzo ważne dla lokalnej społeczności.
7. Vegan Friendly
Kolejne oznaczenie związane z kuchnią skierowane jest do wegan. W bardzo mięsnej kuchni Cypru niełatwo jest się odnaleźć osobom o niemięsnym guście, dlatego specjalne oznakowanie jest wielkim ułatwieniem dla tej coraz większej grupy konsumentów. Placówki gastronomiczne z ofertą wegańską trafiają na listę miejsc przyjaznych weganom i dostępne są w specjalnej wyszukiwarce internetowej przygotowanej przez władze wyspy, co znacząco ułatwia dotarcie do nich wegańskim turystom.
8. Rozsmakuj się w Cyprze
Pozostajemy w kręgu cypryjskich smaków. Oznaczenie Taste Cyprus Delightful Journeys to zaproszenie do poznawania wyspiarskiej kuchni, w której historia spotyka się z teraźniejszością, a wpływy międzynarodowe mieszają się z miejscową tradycją. O certyfikat w tej kategorii ubiegać się mogą miejsca dbające o kultywowanie kulinarnych tradycji, restauracje i hotele, a także producenci i sprzedawcy lokalnych produktów.
9. Commandaria
Commandaria to najsłynniejsze wino cypryjskie, uznawane za jedno z najstarszych na świecie. Powstaje z dwóch miejscowych odmian winogron – białej Xynisteri i czerwonej Mavro. Wymaga czasu i cierpliwości. Prawo do produkcji tego wina ma 14 wiosek położonych w górach Trodos i to właśnie tam znajduje się trasa z oznaczeniem Commandaria, dająca możliwość poznania terroir, obejrzenia winnic i procesu produkcji, spróbowania wina w miejscu jego narodzin.
10. Szlakiem cypryjskich win
Oznaczenie „Wine Routes” to propozycja przede wszystkim dla enoturystów, ale radość odkrywania winnych szlaków poczują wszyscy lubiący historię, kuchnię, dobre smaki, piękne miejsca i ciekawe opowieści. Władze Cypru przygotowały 7 tras związanych z produkcją win, biorąc pod uwagę położenie geograficzne i miejscowe odmiany winorośli. Podczas wędrówek można nie tylko spróbować win, ale też poznać historię wyspy i zanurzyć się w pięknych krajobrazach z dala od turystycznego tłoku.
11. Cypryjskie Parki Tematyczne
Theme Parks of Cyprus zainteresuje głównie rodziny, które podczas wypoczynku lubią się dobrze bawić. Trzy parki rozrywki – Fasouri Watermania w pobliżu Limassol, Paphos Aphrodite Waterpark, WaterWorld Themed WaterPark w Ayia Napa – to ogromna dawka atrakcji wodnych dla różnych grup wiekowych, natomiast czwarty z nich Camel Park nieopodal Larnaki zaprasza miłośników zwierząt i ciekawej, bezstresowej edukacji. Parki są wysoko oceniane, nagradzane również w plebiscytach i konkursach.
12. Jarmarki Bożonarodzeniowe
Chociaż Cypr kojarzy się przede wszystkim ze słonecznym latem, władze wyspy postanowiły zachęcić gości do pozostawania tu także podczas Bożego Narodzenia. Od niedawna organizowane są tu specjalne wioski bożonarodzeniowe, które zachwycają świąteczną atmosferą i bogactwem atrakcji. Pomysł z bożonarodzeniowym oznaczeniem jest dość świeży, w tej chwili do sieci należy siedem wiosek: Agros, Derynia, Fikardou, Kalavasos, Kalopanagiotis, Kyperounta i Polis Chrysochous.