Słone jeziora i pelikany

Kilka kilometrów od Larnaki znajduje się niezwykłe jezioro, które przyciąga miłośników przyrody. Ale warto tam przyjechać nawet wtedy, kiedy nie jest się zapalonym obserwatorem zwierząt.

To, co nazywamy jeziorem, jest tak naprawdę połączeniem czterech zbiorników wodnych. Jeziora Aliki, Orphani, Soros i Spiro – znane lepiej jako kompleks Larnaca Salt Lake – zajmują obszar ponad 1700 hektarów i są częścią obszaru Natura 2000. Leżą na południowy zachód od miasta Larnaka i są jednym z pierwszych widoków, które witają nas po przylocie, ponieważ znajdują się tuż przy drodze z lotniska do miasta. 

Legenda o soli

Według przekazów święty Łazarz poprosił pewną kobietę, która niosła kosz z winogronami, o kilka gron. Staruszka jednak odmówiła poczęstunku. Według jednej wersji oznajmiła, że winogrona jej uschły, a niesie w koszu tylko sól. Według innej opowieści kobieta rzuciła tylko, że na tej ziemi to szybciej sól urośnie niż winogrona. Wówczas Łazarz wyraził życzenie, by tak się rzeczywiście stało i by odtąd na tej ziemi rodziła tylko sól. 

Podchodząc bardziej naukowo do tego zjawiska, chodzi raczej o przenikanie słonej wody morskiej poprzez porowate skały do jeziora, które położone jest bardzo blisko wybrzeża. To ciekawe zjawisko przez długi czas wykorzystywano biznesowo i pozyskiwano ze słonej wody sól. Podobno produkcja w niektórych latach dochodziła nawet do dziesięciu tysięcy wagonów z solą. 

Zmienność pór roku

Choć warunki pogodowe na Cyprze jesienią i zimą są znacznie bardziej przyjazne niż w Polsce, rytm przyrody również tutaj ma swoją dynamikę. Latem pod wpływem wysokich temperatur woda z jeziora odparowuje, a jego powierzchnia zaczyna przypominać taflę lodu, tyle że z soli. Kto przyjedzie na Cypr w najcieplejszych miesiącach, nie ma co liczyć na obserwację miejscowej fauny, ale świetlista poświata (wymagająca dobrych okularów przeciwsłonecznych) też ma swój urok. 

Znacznie więcej zobaczą osoby odwiedzające Cypr w okresie jesienno-zimowym. Wówczas wypełnione wodą jezioro staje się domem dla kilkudziesięciu gatunków ptaków wodnych i przybrzeżnych, na przykład dzikich kaczek. Najbardziej znane są flamingi, które żywią się między innymi krewetkami solankowymi, których nie brakuje wówczas w jeziorze. Są dość płochliwe, więc ich obserwacja wymaga skupienia i spokoju, ale warto. Grupy różowych, smukłych ptaków zapewniają hipnotyczny spektakl. A kiedy dojdzie do tego efektowny zachód słońca w tle, zachwyt gwarantowany. 

Nad brzegiem słonego jeziora znajduje się kilka punktów obserwacyjnych, a wokół jeziora wiedzie ścieżka przyrodnicza. Warto spojrzeć na jezioro z różnych perspektyw. Raz w tle widoczne będą domy Larnaki, innym razem potężny meczet Hala Sultan Tekke, jedno z najświętszych miejsc islamu. Według podań pochowano w nim Umm Haram, ciotkę proroka Mahometa. 

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Koronki i srebra w Lefkarze

Koronki i srebra w Lefkarze

Ta mała miejscowość na południowo-wschodnim zboczu Trodos zachwyci tych, którzy

Następny
Śladami Afrodyty

Śladami Afrodyty

Cypryjczycy chętnie przypominają, że to właśnie u wybrzeży ich wyspy narodziła

You May Also Like