Golf na Cyprze? To możliwe

Wyobraź sobie łagodnie falującą zieleń, błękit nieba i lekki wiatr, przy którym niestraszny żaden upał. Gdzieś w oddali surowe góry ze szczytami ośnieżonymi przez dużą część roku, z drugiej strony ciągnące się kilometrami plaże pełne turystów, ale tu jest cicho, spokojnie i komfortowo. Idealne warunki do gry w golfa. 

Na Cyprze działają cztery duże pola golfowe o międzynarodowym standardzie, a w planach są kolejne. Cypryjczycy zamierzają wykorzystać dobre położenie wyspy, sprzyjające ukształtowanie terenu oraz korzystne warunki atmosferyczne, które sprawiają, że na Cyprze golf można uprawiać właściwie przez cały rok.

Gra w golfa na wyspie jest regulowana przez Cypryjską Federację Golfa (Cyprus Golf Federation), która należy do Cypryjskiej Organizacji Sportowej i Cypryjskiego Komitetu Olimpijskiego, jest także członkiem Międzynarodowej Federacji Golfa (International Golf Federation) oraz Europejskiego Stowarzyszenia Golfa (European Golf Association). Organizowane są międzynarodowe turnieje, Cyprus Open Golf Championships i Cyprus Amateur Open Championships, programy golfowe i imprezy dla członków.

Aphrodite Hills Golf Club

Pole zlokalizowane w Kouklii, między Pafos a Limassol. Otwarte w 2002 roku, jest częścią większego kompleksu mieszkalno-wypoczynkowego. Rozciągnięte na 6289 metrów, zostało zaprojektowane przez znanego architekta Cabella Robinsona tak, by spełniało międzynarodowe normy, a przy tym zachwycało krajobrazami.

Na co mogą liczyć gracze? 18 dołków, Par 71 (5 x par 3, 9 x par 4, 4 x par 5), 5 tee positions, 2 przeszkody wodne. Atrakcje: trudne bunkry, wielopoziomowe greeny, tory z trawy bermudzkiej, wąwóz, a dołek 7 to jeden z najbardziej spektakularnych par 3 w Europie. Na polu znajduje się też część treningowa, dostępni są wykwalifikowani instruktorzy golfa.

Elea Estate Golf Club

Położony w Koloni, 8 km od Pafos, zaprojektowany przez Sir Nicka Faldo, sześciokrotnego zwycięzcę głównych mistrzostw. Oferuje wspaniałe widoki, ciekawe ukształtowanie terenu i atrakcje dla wymagających graczy. Stanowi część większego kompleksu. Istnieje od 2010 roku, ale już zdobyło uznanie w Europie i na świecie. 

Sprawy techniczne: 18 dołków, Par 71 (4 x par 3, 11x par 4, 3x par 5), 6,195 m, 4 tee positions, 2 przeszkody wodne. Do tego wiele dołków ukrytych w śródziemnomorskiej roślinności. A dołek 9 to prawdziwe wyzwanie. Do tego teren do krótkiej gry i do treningów. 

Minthis Golf Club

To piękne, ale i wymagające pole golfowe znajduje się w pobliżu XII-wiecznego klasztoru, a grze towarzyszą widoki na masyw górski Trodos. Zaprojektowane w 1994 roku przez Donalda Steela i gruntownie odnowione w 2007 roku przez Mackenzie & Ebert. Znajduje się w Tsada w okolicach Pafos i stanowi część luksusowego kompleksu. Zostało wkomponowane w naturalnie falujące ukształtowanie terenu i zachwycającą śródziemnomorską roślinność. Wyróżniony certyfikatem GEO, który podkreśla zaangażowanie w zrównoważony rozwój i przyjazne podejście do środowiska. 

A co na polu? 18 dołków, Par 72, 5902 m, 4 tee positions, 28 bunkrów, 2 jeziora i jeden green na wyspie. Kilka dołków stanowi wyzwanie, wymaga dużego skupienia i precyzji, ale oferuje duże możliwości i szansę na piękne wyniki. Dla mniej zaawansowanych akademia golfa i tereny do ćwiczeń.

Secret Valley Goolf Resort

Istniejący od 1996 roku klub znajduje się w Kouklii, między Pafos a Limassol. Został zaprojektowany przez Tony’ego Jacklina, zwycięzcę British Open i US Open. Znajduje się w pobliżu miejsca, gdzie miała się narodzić Afrodyta, w malowniczej dolinie z naturalnie ukształtowanymi formacjami skalnymi. Część pola jest podświetlana, by można było cieszyć się urokiem gry wieczorem. 

Szczegóły techniczne: 18 dołków, Par 71 (5x par 3, 9x par 4, 4x par 5), 5,714 m, 6 tee positions. Do tego rzeka i 2 jeziora zasiedlone dziką fauną, 2 pełnowymiarowe bunkry. Dużo możliwości ćwiczeń, w tym także wewnętrzny symulator golfa.

Blisko innych atrakcji

Pola golfowe są tak zlokalizowane, że niedaleko znajdują się różne atrakcje Cypru. Można zwiedzać parki archeologiczne w Pafos i okolicach, można wyruszyć na wędrówkę po górach Trodos, a przy okazji odwiedzić chociaż niektóre z dziesięciu malowanych kościołów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na zmęczonych czekają plaże, a na spragnionych towarzystwa i zabawy nadmorskie kurorty. W przerwach można popróbować miejscowej kuchni i wina, warto sięgnąć po najsłynniejsze cypryjskie wino Commandaria. Na tych, którzy lubią się ruszać, czekają liczne ścieżki piesze i rowerowe, podwodne wraki i rzeźby, liczne muzea opowiadające o cypryjskiej historii.  

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Półwysep Akamas, dziki zakątek Cypru

Półwysep Akamas, dziki zakątek Cypru

Jeśli masz dość zatłoczonych plaż, odpocznij w ciszy i na łonie natury

Następny
Plaża z żółwiami

Plaża z żółwiami

Jest takie szczególne miejsce na Cyprze, gdzie można odpoczywać bez tłumów

You May Also Like