Koronki i srebra w Lefkarze

Ta mała miejscowość na południowo-wschodnim zboczu Trodos zachwyci tych, którzy lubią urokliwe zaułki i rzemiosło artystyczne.

Lefkara leży w trójkącie wyznaczonym przez Nikozję, Larnakę i Limassol. Z każdym z tych miast łączy ją podobny dystans, około 50 kilometrów. Aby ją zobaczyć, trzeba jednak zboczyć z głównych tras, co sprawia, że jest tam zdecydowanie mniej turystów. Przyjeżdżają tam osoby zainteresowane miejscową sztuką rękodzielniczą oraz ci wszyscy, którzy lubią podczas wakacji pochodzić po małych, urokliwych miasteczkach. Miasto można też zwiedzić, jeśli wyruszy się jednym z siedmiu szlaków winnych, które zostały zorganizowane na Cyprze – Lefkara znajduje się na trasie, która rozciąga się między Nikozją a Skarinou i obejmuje 10 miejscowości malowniczo poukrywanych w górzystych okolicach. Trasa ta zasługuje na uwagę nie tylko z powodu pięknych widoków, lecz także za sprawą interesującego połączenia tradycji winiarskiej z nowoczesnymi rozwiązaniami i szczepami winogron wprowadzonymi przez bardzo aktywnych miejscowych winiarzy. 

Fotogeniczne spacery

To kamienne, przepełnione słońcem miasteczko zamieszkałe jest przez niespełna tysiąc stałych mieszkańców. Większość z nich zajmuje się rękodziełem i obsługą turystów. Zachwycają zarówno wyrastające na horyzoncie potężne góry, jak i samo miasteczko, które ze względu na swoje położenie dzieli się na dwie części – na dole Kato Lefkara, na górze Pano Lefkara (650 m n.p.m.). To górna część miasta przykuwa większą uwagę turystów, tam bowiem jest najwięcej sklepików, restauracji, krętych uliczek i urokliwych zakątków. Uliczki obstawione są doniczkami z kwiatami, co nadaje temu miejscu wyjątkowego charakteru. Dodajmy di tego jeszcze kamienne łuki nad ulicami, ozdobne framugi i okiennice, terakotowe dachy. To naprawdę jest miejsce warte odwiedzenia. 

Na szlaku Świętego Krzyża 

W sercu Pano Lefkara znajduje się kościół Świętego Krzyża pochodzący z XIV wieku. W XVIII wieku świątynia została odrestaurowana, a w drewnianym ikonostasie wykonanym przez rzeźbiarza Hadjikyriacosa umieszczono drewniany krzyż pokryty cienką warstwą srebra. W środku znajduje się podobno fragment oryginalnego Świętego Krzyża. Według tradycji św. Helena zatrzymała się na Cyprze podczas podróży z Palestyny, skąd wiozła niezwykle cenne relikwie Krzyża Świętego. Na trasie jej wędrówki przez Cypr powstawały potem kościoły pod wezwaniem Świętego Krzyża, Lefkara jest jednym z punktów na tym szlaku. Ikonostas w kościele w Lefkarze został ozdobiony obrazami przedstawiającymi życie Jezusa, z centralną sceną ukrzyżowania. Są tam również przedstawienia z życia świętej Heleny i jej syna Konstantyna Wielkiego.

Koronki z UNESCO

Jednak tym, co przyciąga do Lefkary najwięcej osób, jest miejscowe rękodzieło – misterne ozdoby ze srebra dekorowane charakterystycznym filigranem oraz niezwykle pracochłonne i efektowne koronki. Tradycja koronkarska w miasteczku sięga korzeniami XIV wieku, choć już wcześniej miejscowe kobiety wytwarzały koronki. Młode kobiety przygotowywały asproploumia, czyli tak zwane białe koronki, jako część swojego posagu. Kiedy ich zamiłowanie do tej precyzyjnej sztuki spotkało się z weneckimi wpływami i coraz większą wiedzą na temat koronkarstwa, zaczęły powstawać rzeczy najwyższej jakości. Oryginalne koronki lefkaryjskie są wykonywane ręcznie i łączą w sobie cztery elementy – mereżkę, wycięcia, satynowe wypełnienia i obrębienia. We wzornictwie odnaleźć można odwołania do greckiego i bizantyjskiego zamiłowania do geometrii; nawet zupełnie współczesne wzory są zdominowane przez geometrię. Pierwotnie koronki wykonywano na podłożu bawełnianym, dziś robi się je na lnie. Dominująca paleta barw to biel i naturalne odcienie beżu. 

Kiedyś koronkami ozdabiano między innymi pościel, narzuty, zasłony, dziś w małych sklepikach w Lefkarze (oraz kilku okolicznych miejscowościach) królują serwetki i obrusy, które nie są drogie, a mogą stanowić ciekawy prezent z podróży. W 2009 roku koronki z Lefkary, zwane lefkaritika, zostały wpisane na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO.Osoby zainteresowane miejscową sztuką rękodzielniczą mogą odwiedzić w Lefkarze lokalne muzeum haftu tradycyjnego i złotnictwa, w którym znajdują się wyroby ze srebra, ciekawa kolekcja lokalnych haftów oraz tradycyjne stroje. Na uwagę zasługuje też umeblowanie muzeum, które pokazuje atmosferę typowego domu w tym rejonie na przełomie XIX i XX wieku. 

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Plaża z żółwiami

Plaża z żółwiami

Jest takie szczególne miejsce na Cyprze, gdzie można odpoczywać bez tłumów

Następny
Słone jeziora i pelikany

Słone jeziora i pelikany

Kilka kilometrów od Larnaki znajduje się niezwykłe jezioro, które przyciąga

You May Also Like