Południowo-zachodni Cypr to miejsce, które nikogo nie pozostawi obojętnym. Wyjątkowa różnorodność regionu to gwarancja odpoczynku i rozrywki dla każdego, kto zdecyduje się tu przyjechać.
Dystrykt Pafos to jedna z sześciu części administracyjnych Cypru. Kiedyś mieszkała tu głównie ludność pochodzenia tureckiego i był to region o nienajlepszej reputacji. Wszystko zmieniło się po podziale kraju. Turcy pojechali na północ, a z północy przyjechali tu Grecy. W ramach budowania nowego ładu postanowiono zainwestować w rozbudowę tej części Cypru, słusznie podejrzewając, że to miejsce może zachwycić turystów. W 1983 roku otwarto lotnisko międzynarodowe w Pafos. Region stał się łatwo dostępny, a jego piękno naturalne i historyczne sprawia, że cieszy się rosnącą popularnością.
Dla miłośników historii
W dystrykcie Pafos można oglądać kilka stanowisk archeologicznych o dużej wartości historycznej. Najbardziej znane znajduje się w stolicy regionu, w Pafos. Miasto łączy w sobie wakacyjną swobodę kurortu z potężnym dziedzictwem historycznym. Można tu oglądać park archeologiczny Nea Pafos z pięknymi mozaikami w rzymskich willach oraz starożytną nekropolię. W mieście znajdują się też trzy muzea: archeologiczne, bizantyjskie i etnograficzne, każde z nich zaciekawi tych, którzy lubią odkrywać tajemnice przeszłości. Na wielbicieli starych zamków czeka XVI-wieczny fort zbudowany na ruinach twierdzy z czasów Lusignanów.
Poza stolicą jest równie ciekawie. W położonej we wschodniej części regionu wiosce Kouklia znajduje się stanowisko archeologiczne Palaipafos. Sanktuarium Afrodyty, będące częścią kompleksu, może skłonić do odwiedzenia kilka kilometrów dalej miejsca, w którym według legendy narodziła się bogini Afrodyta. Któż by się oparł takiej pokusie.
Nie można też zapominać o licznych zabytkach prawosławnych, które rozrzucone są po całej wyspie, a w regionie Pafos można zobaczyć na przykład klasztor św. Neofita kilka kilometrów na północ od stolicy czy kościół św. Paraskewy w Jeroskipu. Przy okazji po zwiedzaniu świątyni warto spróbować miejscowego przysmaku lukumi, niezwykle słodkich galaretek posypanych cukrem pudrem. I to jest kolejny przykład na to, że na Cyprze wszystko się ze sobą łączy, a zwiedzaniu i poznawaniu miejscowych zabytków może towarzyszyć wiele przyjemności zupełnie innego charakteru.
Plaże, góry i spacery
Ukształtowanie terenu w dystrykcie zapowiada sporo atrakcji. Jest tu wybrzeże pełne malowniczych zatoczek i skał, są góry z masywu Trodos, są mniejsze i większe pofałdowania, sprzyjające relaksującym wędrówkom, obserwacjom przyrody i robieniu zachwycających zdjęć. Niemal trzydzieści plaż, z których aż 18 ma jakość potwierdzoną niebieską flagą (Blue Flag to międzynarodowe oznaczenie najczystszych kąpielisk, Cypr niezmiennie zajmuje w tej dyscyplinie znakomite wyniki). Wśród wyróżnionych plaż znajdują się między innymi: plaża Alykes w nadmorskiej części Pafos, piękna Coral Bay w miejscowości Pegeia, Halavron na półwyspie Akamas czy Kampos tou Souliou w zatoce Chrysochous. Krystalicznie czyste wody sprzyjają nurkowaniu. Można tu też uprawiać windsurfing, żeglarstwo, a nawet wędkowanie.
Miłośnicy rozrywek na lądzie też będą usatysfakcjonowani. Cztery profesjonalnie przygotowane pola golfowe, infrastruktura sprzyjająca uprawianiu różnych sportów, trasy rowerowe, również górskie, korty tenisowe. A do tego wiele tras spacerowych i trekkingowych, o różnej długości i stopniu zaawansowania. Można iść, by się zmęczyć lub by podziwiać miejscową florę i faunę. Piękne widoki, endemiczną roślinność i relaksującą ciszę gwarantuje między innymi półwysep Akamas, gdzie znajduje się park narodowy, a w nim specjalnie wyznaczone trasy o nazwach odwołujących się do mitycznej przeszłości tego miejsca, na przykład szlak Afrodyty czy Adonisa.
A może na wino?
Produkcja wina na Cyprze trwa od tysięcy lat, jest uważana za jedną z najstarszych na świecie. Dziś na wyspie nadal wytwarza się wino tradycyjnymi metodami i w tradycyjnych miejscach, a jednocześnie niektórzy wytwórcy sięgają po nowoczesne rozwiązania. To daje ciekawą różnorodność, którą można lepiej poznać podczas wędrówek winnymi szlakami. Kilkanaście lat temu stworzono na Cyprze 7 szlaków winnych, dających możliwość poznania lokalnych szczepów winogron, odwiedzenia winnic, klimatycznych tawern, wytwórni specjalizujących się w tradycyjnej produkcji i wiosek żyjących z tej produkcji. Na terenie dystryktu Pafos jest w czym wybierać. Z Pafos można wyruszyć w stronę półwyspu Akamas (trasa Laona – Akamas), na trasie spróbować lokalnych białych win, chłodnych, ale delikatnych, uznawanych za jedne z najlepszych na wyspie, a także poznać czerwone wina produkowane ze starej odmiany winogron Maratheftiko. Na trasie Vouni Panagias – Ambelitis można z kolei odkryć szczególnie delikatne i lekkie wina białe oraz wina produkowane z autochtonicznej odmiany winogron Mavro, które dają przyjemne wina ciemne i różowe. Szlak winny w dolinie Diarizos jest mniej znany, ale i tu wśród wzgórz, małych wiosek i oszałamiających krajobrazów można odkryć ciekawe wina. Komu nie w smak wędrówki, może próbować cypryjskich win w lokalnych restauracjach, rozglądać się po sklepowych półkach za winami z miejscowych winnic.