Larnaka i okolice

W dystrykcie Larnaka czekają na turystów nie tylko piękne plaże, lecz także cenne zabytki, trasy spacerowe, zapierające dech w piersiach widoki oraz warta uwagi lokalna kuchnia. Pogoda dopisuje tu o każdej porze roku, nawet zimą można liczyć na dużą dawkę słońca. 

Stolicą dystryktu jest miasto Larnaka. Jego znaczenie wzrosło po 1974 roku, gdy w wyniku podziału kraju na część grecką i turecką doszło do zamknięcia lotniska w Nikozji i to właśnie Larnaka stała się główną bramą lotniczą Cypru. Od tego czasu rośnie turystyczna rola regionu, pojawiają się nowe inwestycje i rozwiązania sprzyjające uprawianiu różnych form wypoczynku.

Historia i współczesność stolicy

Samo miasto Larnaka to dziś jeden z większych ośrodków na wyspie. Część miejska płynnie przeplata się tu z wypoczynkową, a życie codzienne mieszkańców z turystycznym relaksem. Larnaka ma sporo do zaaferowania gościom – zabytki, lokale gastronomiczne i sklepy, piękną nadmorską promenadę i miejskie plaże.

W starożytności miejscowość nosiła nazwę Kition. Duża część antycznego miasta pozostaje pod współczesną Larnaką, odkopano zaledwie niewielki fragment. W przeszłości doszło do zniszczenia odkrytych terenów, gdy wojska brytyjskie wykorzystały kamienne pozostałości do zasypania malarycznych bagien. To, co dziś można oglądać, nie daje wyobrażenia o prawdziwym Kition. Jeśli ktoś chce dowiedzieć się więcej o najdawniejszej historii miasta, powinien odwiedzić tutejsze muzeum archeologiczne, gdzie znajduje się sporo interesujących artefaktów z całej okolicy. Warto też zajrzeć do Muzeum Pieridesa, najstarszego prywatnego muzeum na Cyprze, gdzie zostały zgromadzone zbiory rodziny Pieridesów dające świadectwo rozwoju wyspy na przestrzeni tysiącleci. 

Zanim opuścimy miasto w poszukiwaniu innych cennych zabytków starożytnych, kierujemy kroki do najsłynniejszego kościoła Larnaki – Agios Lazaros. Świątynia pod wezwaniem świętego Łazarza stoi w miejscu domniemanego pochówku Łazarza, wskrzeszonego wcześniej przez Jezusa. Przy kościele znajduje się muzeum bizantyjskie, a w nim między innymi ciekawy zbiór ikon i sztuki sakralnej z całego regionu. 

O nieco nowszej historii opowiada Muzeum Średniowiecza mieszczące się w forcie na nabrzeżu. Historię rozwoju medycyny i lecznictwa w regionie można poznać w Muzeum Medycznym Kyriazi, a oddech od starożytnych ruin złapać w Muzeum Historii Naturalnej wśród opowieści o zwierzętach Cypru. Przed opuszczeniem miasta warto jeszcze pospacerować po dzielnicy tureckiej w pobliżu fortu, świadectwie obecności Turków w czasach przed podziałem wyspy. 

Plaże w mieście bywają zatłoczone, ale są dobrze zorganizowane i gwarantują czystą wodę (potwierdzone oznaczeniem Błękitnej Flagi). Plaża McKenzie słynie z tego, że podczas plażowania można oglądać samoloty przelatujące na pobliskie lotnisko. 

Na każdym kroku atrakcje

Opuszczamy Larnakę. Kilka kilometrów za miastem znajduje się słone jezioro, gdzie w chłodniejszych miesiącach roku można obserwować flamingi, pelikany, dzikie kaczki i inne ptaki wodne. Wokół jeziora zorganizowano ścieżkę przyrodniczą o długości 4 km, można nią przejść do akweduktu Kamares. W pobliżu znajduje się jedno z najświętszych miejsc islamu – meczet Hala Sultan Tekke, gdzie według podań pochowano Umm Haram, ciotkę proroka Mahometa. W miejscowości Aradippou, również niewiele oddalonej od Larnaki, można zwiedzić Muzeum Sztuki Ludowej „Kostas Kaimakliotis”, a w nim między innymi obserwować tradycyjny proces hodowli jedwabników. Kolejny krok i przenosimy się do maleńkiej Kiti, gdzie stoi kościół zbudowany przez anioły (Panagia Angeloktisti). Tak przynajmniej uznali mieszkańcy, gdy w ciągu nocy fundamenty nowo budowanego kościoła przeniosły się w inne miejsce. W środku na uwagę zasługują dobrze zachowane freski i mozaiki bizantyjskie. 

Tyle atrakcji, a wciąż nie oddaliliśmy się od stolicy Larnaki. Cały dystrykt można zwiedzać takimi małymi kroczkami, bo wszędzie jest tu coś ciekawego do zobaczenia. Na wschód od Larnaki, w strefie buforowej znajduje się wioska Pyla, wyjątkowe miejsce na Cyprze, gdzie nadal cypryjscy Grecy i Turcy mieszkają obok siebie. Na zachodzie u podnóża górskiego masywu Trodos leży miejscowość Pano Lefkara słynąca z koronkarstwa i srebrnictwa. 

Neolityczna osada Choirokoitia wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO uznawana jest za niezwykle ważne świadectwo rozwoju cywilizacji neolitycznej we wschodniej części Morza Śródziemnego. Stanowisko archeologiczne, które można zwiedzać, to tylko część osady, wciąż jeszcze nie wszystko zostało odsłonięte. Na wykopaliskach zabezpieczono odnalezione elementy, a poza oryginalnym terenem zrekonstruowano pięć domów i fragment muru obronnego. Dzięki temu łatwiej wyobrazić sobie dawny wygląd osady, nie ingerując w zachowane wykopaliska. 

I tak dalej, i tak dalej, i tak dalej… Niekończąca się podróż przez urokliwe zakątki regionu to pomysł na niejeden pobyt w tej części wyspy.

Czas na relaks

Nie zapominajmy, że Cypr to nie tylko historia, to także sporty, wędrówki, krajobrazy, kuchnia i kilometry nadmorskich plaż. Wszystko to znajdziemy także w Larnace i okolicach. Miłośnicy wina mogą wyruszyć trasą winną, która łączy dwa dystrykty – Larnakę i Nikozję. To jedna z siedmiu tras poświęconych winu na Cyprze. Wiedzie przez 10 wiosek i daje możliwość poznania lokalnych win, smaków i rękodzieła. Na terenie dystryktu znajdują się liczne trasy rowerowe zarówno w płaskiej części przybrzeżnej, jak i na pofałdowanych terenach w stronę masywu Trodos. Miłośnicy nurkowania mogą obejrzeć z bliska zatopiony wrak statku Zenobia u wybrzeży Larnaki. W ostatnich latach na Cyprze niezwykle popularne stało się bieganie, organizowanych jest tu wiele zawodów, również maratonów. W Larnace wiele osób biega nadmorskimi trasami, łącząc dbałość o kondycję z pięknymi widokami. Rodziny z dziećmi mogą odwiedzić farmę osłów w Skarinou czy park z wielbłądami w Mazotos. Do tego plaże z oznaczeniem Błękitnej Flagi, co potwierdza wysoką jakość wody i bezpieczeństwo wypoczynku. Larnaka daje naprawdę ogromny wybór.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Pafos i okolice

Pafos i okolice

Południowo-zachodni Cypr to miejsce, które nikogo nie pozostawi obojętnym

Następny
Commandaria, wino pełne słońca

Commandaria, wino pełne słońca

Ten najbardziej znany cypryjski trunek uznawany jest za jeden z najstarszych na

You May Also Like