Choć Cypr formalnie należy do Azji, bardzo wiele łączy go z Europą. Tu także kończy się jedna z europejskich tras długodystansowych.
Europejskie szlaki wędrówkowe to specjalnie oznakowane trasy piesze prowadzące przez większość krajów Starego Kontynentu. Do powstania tej sieci przyczyniło się Europejskie Stowarzyszenie Turystyki Wędrownej, zrzeszające ponad 50 towarzystw turystycznych z całej Europy. Od założenia organizacji w 1969 roku wytyczono już 12 długodystansowych szlaków wędrownych o długości w sumie ponad 60 tysięcy kilometrów.
Na E4 słońce i spokój
Trasy zostały oznaczone numerami od E1 do E12. Cypr znalazł się na trasie E4, która zaczyna się w Hiszpanii. Wiedzie przez Francję, Szwajcarię, Niemcy, Austrię, Węgry, Rumunię, Bułgarię, Grecją i kończy się właśnie na Cyprze. Cały szlak ma ponad 10 tysięcy kilometrów, z czego ostatnia część na Cyprze ma prawie 540 km. Łączy ze sobą wschodnie i zachodnie wybrzeże wyspy. Startuje w dystrykcie Pafos, przechodzi przez górski masyw Troodos, następnie wije się przez dystrykty Larnaka i Famagusta. Na trasie znajdują się oba międzynarodowe lotniska. Całą trasę podzielono na mniejsze odcinki, aby umożliwić jej przejście we fragmentach, w kolejności, jaka będzie wygodna dla wędrowców.
Dla każdego coś dobrego
W dystrykcie Pafos ścieżka ma 219 km. Przejście jej w całości zajmuje szacunkowo 80-85 godzin wędrówki. Podzielono ją na osiem szlaków, o długości od 22 do 36 km. Wiedzie przez lasy i małe wioski. Zahacza o zabytki i miejsca kultu. Wędrując, można zobaczyć między innymi klasztor w Kykkos, Dolinę Cedrową, Stację Leśną „Stavros tis Psokas”, półwysep Akamas, plażę Lara z wykluwającymi się z jaj żółwiami, wąwóz Avakas, lotnisko w Pafos.
Odcinek biegnący przez lasy Adelfoi i góry Troodos liczy 70 km i potrzeba 25-30 godzin, by go przejść w całości. Został podzielony na cztery mniejsze trasy. Można na tej trasie trochę się zmęczyć na podejściach i odpocząć w lasach, zobaczyć miejscową roślinność i posmakować lokalnej kuchni. Na trasie są stacje leśne, interesujące formacje skalne i wodospady, winnice i malowane kościoły wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Kolejny odcinek szlaku wiedzie przez dystrykty Larnaka i Limassol. Na przejście tego nietrudnego fragmentu szlaku o długości 74 km potrzeba 25-27 godzin. Dla ułatwienia podzielono go na dwie krótsze trasy. Pierwsza z nich zaczyna się w wiosce Klavdia, a kończy w parku Delikipos, druga trasa startuje z parku i wiedzie do wioski Kalo Chorio. Na obu tych odcinkach znajdują się liczne atrakcje przyrodnicze, lasy, tradycyjne wioski oraz kościoły i klasztory, w tym Stavrovouni ufundowany przez św. Helenę i Machairas z cudowną ikoną Panagia z Machairas.
Ostatnia część cypryjskiego szlaku E4 wiedzie przez dystrykty Larnaka i Famagusta. Liczy 176 km, a do ich pokonania w całości należy zarezerwować 50-60 godzin. Trasę podzielono na siedem mniejszych kawałków. Z lotniska w Larnace szlak wiedzie przez słone jezioro, akwedukt Kamares, Narodowy Park Leśny Rizoelia, trasy widokowe, przez niezwykłą wioskę Pyla, gdzie Turcy i Grecy wciąż mieszkają razem. Potem rzut oka na brytyjską bazę wojskową Dhekeleia i zbliżamy się do morza, by powoli odkrywać uroki Agia Napa i Narodowego Parku Leśnego Cape Gkreko.
Cała trasa została ustalona tak, by umożliwić zwiedzenie najpiękniejszych zakątków Cypru, obserwowanie miejscowej flory i fauny oraz poznanie dziedzictwa kulturowego wyspy. Nawet wybranie kilku fragmentów z tej długiej trasy zapewni radość z obcowania z przyrodą i historią, a także Cyprem w wydaniu lokalnym i rękodzielniczym. Na trasach znajduje się też dużo winnic i restauracji, aby można było spróbować miejscowej kuchni.